ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការធនាគារពាណិជ្ជថ្មី “ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក”
ភ្នំពេញ – ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក ដែលជាធនាគារពាណិជ្ជថ្មីមួយនៅកម្ពុជា ប្រសូតឡើងពីការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងធនាគារ គូកមីន កម្ពុជា និង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប្រាសាក់ ត្រូវបានសម្ពោធជាផ្លូវការ កាលពីថ្ងៃទី 23 ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ 2024 ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកជំទាវ បណ្ឌិត ជា សិរី អគ្គទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដែលជាសក្ខីភាពនៃការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារក្នុងការធ្វើជាដៃគូហិរញ្ញវត្ថុពេញមួយជីវិតរបស់គ្រប់អតិថិជន។
នៅក្នុងឱកាសនោះ លោកជំទាវ បណ្ឌិត ជា សិរី បានអបអរសាទរចំពោះការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងគ្រឹះស្ថានទាំងពីរ បង្កើតជាធនាគារពាណិជ្ជថ្មីមួយដ៏ធំ ដោយមានប្រសាសន៍សង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការរួមបញ្ចូលគ្នា ដែលនឹងជួយពង្រឹងស្ថិរភាពនិងភាពធន់របស់គ្រឹះស្ថាន តាមរយៈការកើនឡើងនូវទ្រព្យសកម្មនិងប្រាក់បញ្ញើ ការបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានប្រភពហិរញ្ញវត្ថុដែលមានភាពងាយស្រួលនិងចម្រុះជាងមុន ការកាត់បន្ថយចំណាយ ការពង្រីកទីផ្សារ និងពិពិធកម្មផលិតផលនិងសេវាកាន់តែសម្បូរបែបសម្រាប់អតិថិជន ជាពិសេសសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដែលការណ៍នេះនឹងគាំទ្រដល់កំណើនបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជាផងដែរ។
លោកជំទាវ បណ្ឌិត ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ 1).បន្តនូវស្មារតីរួមចំណែកគាំទ្រ និងអភិវឌ្ឍសហគមន៍ ព្រមទាំងបន្តជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុបន្ថែមទៀត ជាពិសេសការធ្វើនវានុវត្ដន៍សេវាហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់សហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម 2).បន្តយកចិត្តទុកដាក់លើកិច្ចការពារអតិថិជន និងតម្លាភាពក្នុងការផ្ដល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុក្នុងសង្គម 3).ផ្ដល់ជូនអតិថិជននូវកម្ចីជាមួយអត្រាសមរម្យ និង 4).ជំរុញការទទួលបានហិរញ្ញប្បទានរបស់ស្ត្រី និងឥណទានបៃតង ស្របតាមតម្រូវការរបស់អតិថិជន។
ថ្លែងក្នុងពិធីនេះ លោក Yang Jong Hee ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ KB Financial Group Inc. បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការពង្រឹងទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសកូរ៉េ និងកម្ពុជា ក្នុងភាពជាដៃគូសេដ្ឋកិច្ច ក្នុងរយៈកាលជាង 25 ឆ្នាំមកនេះ ដែលសម្រេចបានផ្លែផ្កាជាកិច្ចព្រមព្រៀងពាណិជ្ជកម្មសេរី (FTA) នៅឆ្នាំ 2022 ការកើនឡើងនៃការវិនិយោគ ឱកាសការងារសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា និងការពង្រឹងធនធានមនុស្សតាមរយៈការទទួលនិស្សិតឱ្យទៅធ្វើការ និងសិក្សានៅប្រទេសកូរ៉េ។
លោកបានបន្ថែមថា ស្របតាមយុទ្ធសាស្ត្រពង្រីកទីផ្សារនៅក្រៅប្រទេស និងដោយមើលឃើញពីសក្ដានុពលនៃកំណើនសេដ្ឋកិច្ចយ៉ាងឆាប់រហ័សរបស់កម្ពុជា, KB Financial Group បានឈានជើងចូលទីផ្សារកម្ពុជាដោយបានបង្កើត ធនាគារ គូកមីន កម្ពុជា (Kookmin Bank Cambodia) ក្នុងឆ្នាំ 2009 និងធនាគារឯកទេស ខេប៊ី ដេហាន (KDSB) នៅឆ្នាំ 2018 បន្ទាប់មកនៅឆ្នាំ 2021 KB Financial Group ក៏បានទទួល គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ ជាសមាជិកថ្មីរបស់ខ្លួន។ ហើយនៅក្នុងខែសីហា ឆ្នាំ 2023 ធនាគារ គូកមីន កម្ពុជា និង គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ បានរួមបញ្ចូលគ្នាជាធនាគារពាណិជ្ជក្រោមឈ្មោះថ្មីថា «ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក» ដែលនាំឱ្យមានពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនៅថ្ងៃនេះ។
លោក Yang បានបន្តទៀតថា KB Financial Group, ជាបណ្តុំក្រុមហ៊ុនហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់លេខមួយនៅប្រទេសកូរ៉េ ចំណែកឯ ធនាគារ គូកមីន ក៏ជាធនាគារពាណិជ្ជធំជាងគេនៅកូរ៉េដែរ, គឺជាក្រុមហ៊ុនមេរបស់ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដែលនឹងនាំយកនូវបទពិសោធន៍ធនាគារ បច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន សមត្ថភាពផ្នែកឌីជីថល និងការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា តាមរយៈធនាគាររួមបញ្ចូលគ្នានេះ។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មិនត្រឹមតែផ្តល់សេវាធនាគារប៉ុណ្ណោះទេ តែក៏ជួយដល់រាល់ការផ្តល់ការប្រឹក្សា និងការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុជូនដល់អតិថិជនផងដែរ។ លោក Yang បានបន្ថែមថា៖ «អតិថិជនរបស់យើង គឺតែងតែជាអាទិភាពទីមួយ ហើយ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ នឹងផ្តល់ជូនសេវាហិញ្ញវត្ថុដ៏ប្រសើរដែលសមស្រប និងត្រូវតាមដំណើរជីវិតរបស់អតិថិជន និងប្រាថ្នាក្លាយជាដៃគូហិរញ្ញវត្ថុដែលជាទីទុកចិត្តពេញមួយជីវិតរបស់អតិថិជន»។
ជាមួយគ្នានេះដែរ លោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានសម្តែងនូវក្តីសោមនស្សរីករាយចំពោះដំណើរឆ្ពោះទៅមុខនេះ ដោយមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងខ្ញុំមានសេចក្តីរំភើបយ៉ាងក្រៃលែង ដោយបានរួមបញ្ចូលគ្នាតែមួយ ជា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដែលជួយឱ្យយើងនឹងកាន់តែរឹងមាំដើម្បីបន្តបំពេញនូវបេសកកម្មពោរពេញដោយអត្ថន័យក្នុងការជំរុញលើកកម្ពស់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជាឱ្យរីកចម្រើន។ យើងនឹងមានលទ្ធភាពកាន់តែច្រើនជាងមុនក្នុងការផ្ដល់ជូនសេវាប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ជូនអតិថិជនគ្រប់ជំនាន់ តាមរយៈការរួមបញ្ចូលនូវបទពិសោធន៍ ជំនាញបច្ចេកទេស និងប្រភពធនធាននានា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់អតិថិជនជាឯកត្តជន ជាក្រុមហ៊ុន និងជាសហគ្រាសធុនតូចនិងមធ្យម»។
លោកបន្តថា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានប្តេជ្ញាចិត្ត និងត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេចក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រស្នូលរបស់ខ្លួន ដោយផ្ដោតជាសំខាន់លើអតិថិជន ដើម្បីប្រាកដថារាល់ការសម្រេចចិត្តរបស់យើង គឺត្រូវតែចាត់ទុកផលប្រយោជន៍អតិថិជនជាធំ។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ នឹងក្លាយទៅជាធនាគារសម្រាប់អតិថិជនគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ដោយរាប់ចាប់ពីអាជីវកម្មខ្នាតតូចនៅតាមតំបន់ជនបទ រហូតដល់សហគ្រាសធំៗលំដាប់អន្តរជាតិ។ យើងក៏តាំងចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងផ្ដល់ជូននូវសេវាហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែទូលំទូលាយសម្រាប់អតិថិជនគ្រប់ជំនាន់។
ជាចុងក្រោយ លោក អ៊ុំ សមអឿន បានគោរពថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅជូនចំពោះ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម និយ័តករពាក់ព័ន្ធ អាជ្ញាធរដែនដី ចំពោះការផ្តល់ឱវាទ និងជាពិសេសអរគុណដល់អតិថិជនដែលតែងតែគាំទ្រ និងជ្រើសរើសយក ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ជាដៃគូហិរញ្ញវត្ថុពេញមួយជីវិត។
អំពីធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក មានអាជ្ញាបណ្ណពី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងទទួលបានការអនុម័តពី ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការធនាគារជាផ្លូវការនៅខែសីហា ឆ្នាំ 2023 និងជាបុត្រសម្ព័ន្ធរបស់ធនាគារ KB Kookmin Bank នៅប្រទេសកូរ៉េ។ ការរួមបញ្ចូលគ្នាដ៏ល្អឥតខ្ចោះរវាងបទពិសោធជិត 30 ឆ្នាំរបស់ប្រាសាក់ក្នុងវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ និងនវានុវត្តន៍ហិរញ្ញវត្ថុលំដាប់ពិភពលោករបស់ធនាគារ KB Kookmin Bank ក្នុងវិស័យធនាគារ ធ្វើឱ្យ ខេប៊ីប្រាសាក់ អាចផ្តល់នូវសេវានិងផលិតផលធនាគារប្រកបដោយនវានុវត្តន៍កាន់តែទូលំទូលាយជូនដល់អតិថិជននៅក្នុងទីផ្សារធនាគារកម្ពុជា។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានទ្រព្យសកម្មសរុបចំនួន 5.7 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក សមតុល្យប្រាក់បញ្ញើសន្សំចំនួន 3.1 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក សម្ពៀតឥណទានសរុបចំនួន 5.0 ប៊ីលានដុល្លារអាមរិក ការិយាល័យសាខាចំនួន 192 និងបុគ្គលិកជាង 10,000  នាក់ គិតត្រឹមដំណាច់ឆ្នាំ 2023 ។ ធនាគារ បានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការលើកកម្ពស់បរិយាប័ន្នហិរញ្ញវត្ថុ ជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងការផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ជូនដល់គ្រប់អតិថិជន។

Phnom Penh – KB PRASAC Bank Plc., a new commercial bank formed through the culmination of a strategic merger between Kookmin Bank Cambodia and PRASAC Microfinance Institution, was officially launched on 23rd February 2024, and graced by Lok Chumteav Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, a testimony of the pledge of the bank to be the trusted lifetime financial partner for all customers.
In her excellency’s speech, Lok Chumteav Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, congratulated the success of the merger of both financial institutions to be a new and big commercial bank by highlighting the importance of the merger of business which will strengthen the institution’s stability and resilience by increasing assets and deposits, enabling access to more convenient and diverse financial sources, reducing expenses, expanding the market, and diversifying products and services for customers, particularly SMEs, thus further improving Cambodia’s financial inclusion.
Lok Chumteav Dr. Chea Serey would also like to encourage KB PRASAC Bank Plc. to 1). Continue to contribute to the support and development of the communities, as well as continue to promote financial inclusion, in particular, the innovation of financial services for SMEs. 2). Continue to pay attention to customer protection and transparency in the provision of financial services, as well as the promotion of financial literacy in society 3). Provide loans to customers with affordable rates, and 4). Promote access to women’s financing and green loans in line with customer needs.
In his address, Mr. Yang Jong Hee, Chairman & CEO of KB Financial Group Inc., emphasized the importance of the relationship between Republic of Korea and Kingdom of Cambodia that have strengthened their foundation of ‘Economic Partnership’ with the implementation of the Free Trade Agreement (FTA) in 2022, the increase of the investment, creating job opportunities for Cambodian youths, and human resources development through the acceptance of Cambodian students to work and study in Korea.”
“In line with the Group’s market expansion strategy and seeing the potential of Cambodia’s rapid economic growth, KB Financial Group has penetrated Cambodian market by establishing Kookmin Bank Cambodia in 2009 and KB Daehan Specialized Bank Plc. (KDSB) in 2018; and in 2021, we welcomed PRASAC Microfinance Institution into the KB Financial Group family,” he added. “Following these steps, in August 2023, Kookmin Bank Cambodia and PRASAC Microfinance Institution merged to form a commercial bank named KB PRASAC Bank Plc., leading to today’s official grand opening.”
Mr Yang continued that KB Financial Group, a number one financial group in Korea and KB Kookmin Bank, a largest commercial bank in Korea, and a parent company of KB PRASAC Bank, will bring the banking experience, state of the art of Information Technology, digital solution, and financial support for Cambodian through the merged bank.
KB PRASAC Bank does not only provide banking services but also helps in the financial consultation and decision making to our customers, stating that, “Our customers will be always first, and KB PRASAC Bank will offer best financial products tailored to suit their diverse life cycles, aspiring to become trusted lifetime financial partner of our customers”.
Mr. Oum Sam Oeun, President & CEO of KB PRASAC Bank, expressed his enthusiasm for the journey ahead, stating, “We are so excited that we unite under the banner of KB PRASAC Bank Plc., thus making us even more empowered to fulfill the meaningful mission in enhancing financial inclusion and driving economic growth in Cambodia. We have more ability to provide the innovative, cutting-edge, and unparalleled services to meet the evolving needs of our customers through a combination of expertise, information technology, digital capabilities in answering to demands of all types of customers – Individual, Company and SME.
“KB PRASAC Bank is committed and ready in the implementation of our core strategy on customer-centric focus and ensuring that every decision we make is guided by the best interests of our customers. KB PRASAC Bank aims to be the bank for all segments of society, from micro-businesses in rural areas to international enterprises. We pledge to stand by you through providing comprehensive financial services that cater to every generation,” He added.
In closing, Mr. Oum Sam Oeun expressed his sincere gratitude to the National Bank of Cambodia, Ministry of Commerce, regulators, local authorities for advising and especially to valued customers who have supported and chosen KB PRASAC Bank as their lifetime financial partner.
About KB PRASAC Bank
KB PRASAC Bank Plc., has a commercial license from the National Bank of Cambodia and received the approval from the Ministry of Commerce to conduct its banking operations officially in August 2023; and is an affiliate of KB Kookmin Bank – Korea. The perfect synergy leverages the strength of nearly 30 years of experience of PRASAC in microfinance sector and the world-class financial innovation of KB Kookmin Bank in banking sector, allowing the merged bank to deliver more comprehensive and innovative banking services and products to the customers in banking market of Cambodia. The bank has consolidated total assets of USD 5.7 billion, deposit balance of USD 3.1 billion, total loan portfolio of USD 5.0 billion, 192 branch offices, and more than 10,000 staff. The bank is dedicated to promoting financial inclusion, driving economic growth, and providing innovative banking solutions to its diverse clientele.