ធនាគារ​ ខេប៊ីប្រាសាក់ តែងតាំងលោក រី វណ្ណា ជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិថ្មី
រាជធានីភ្នំពេញ ប្រទេសកម្ពុជា – ធនាគារ ខេប៊ី ប្រាសាក់ ម.ក មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការប្រកាសតែងតាំងលោក រី វណ្ណា ជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ បន្ទាប់ពីមានការយល់ព្រមពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ លោកចូលកាន់តំណែងជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី 2 ខែមករា ឆ្នាំ 2026 ដោយបន្តតំណែងពី លោក អ៊ុំ សមអឿន ដែលជា ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិចាស់ ដែលនឹងបន្តទទួលតួនាទីជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល។
លោក អ៊ុំ សមអឿន បានបម្រើការងារនៅគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុប្រាសាក់ និងធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ អស់រយៈពេលជាង 30 ឆ្នាំ។ លោកបានបម្រើការក្នុងតួនាទីក្នុងកម្រិតថ្នាក់ដឹកនាំជាច្រើន រួមទាំងជា ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាល មុនពេលលោកចូលនិវត្តន៍។
លោក រី វណ្ណា បានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាក់បរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់ផ្នែកគ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្ម ជំនាញហិរញ្ញវត្ថុ និងធនាគារ និងបរិញ្ញាបត្រគ្រប់គ្រងពាណិជ្ជកម្ម និងនីតិសាស្ត្រ។ លោកបានចូលរួមវគ្គបណ្តុះបណ្តាល និងសិក្ខាសាលាជាច្រើនទាំងក្នុងប្រទេសនិងអន្តរជាតិទាក់ទងនឹងប្រតិបត្តិការមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ការគ្រប់គ្រងធនាគារ និងការអភិវឌ្ឍភាពជាអ្នកដឹកនាំ។
លោកមានបទពិសោធន៍ជាង 20 ឆ្នាំ ក្នុងផ្នែកលក់ និងការគ្រប់គ្រងសាខា  ដោយបានចាប់ផ្តើមអាជីពនៅឆ្នាំ 1999 ក្នុងតួនាទីជាមន្ត្រីឥណទាន។​ អស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ អាជីពការងាររបស់លោកបានការរីកចម្រើនជាបន្តបន្ទាប់ ដោយទទួលបានតួនាទីជាន់ខ្ពស់ រួមមាន ប្រធានមន្ត្រីឥណទាន នាយកសាខា នាយកភូមិភាគ អ្នកសម្របសម្រួលបរិស្ថាននិងសង្គម និងជាសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលនៅគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុមួយ។
នៅឆ្នាំ 2011 លោកបានចូលបម្រើការងារនៅគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ប្រាសាក់ ក្នុងតួនាទីជា នាយកគាំទ្រការលក់ ហើយក្នុងឆ្នាំ 2012 លោកត្រូវបានតែងតាំងជានាយកនាយកដ្ឋានឥណទាន។ នៅឆ្នាំ 2021 លោកត្រូវបានតែងតាំងជា អនុប្រធាននាយកប្រតិបត្តិទទួលបន្ទុកអាជីវកម្ម នៃធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក។
ដោយទទួលស្គាល់នូវភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការចូលរួមចំណែកជាសារវន្តរបស់លោកចំពោះការរីកចម្រើននិងអភិវឌ្ឍស្ថាប័ន លោក វណ្ណា ត្រូវបានតែងតាំងជាប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៅដើមឆ្នាំ 2026 ។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក ជឿជាក់ថា ក្រោមការដឹកនាំរបស់លោក រី វណ្ណា ធនាគារនឹងបន្តផ្តល់នូវដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ បង្កើតគុណតម្លៃរយៈពេលវែងសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ និងរួមចំណែកប្រកបដោយអត្ថន័យដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់កម្ពុជា។

Phnom Penh, Cambodia – KB PRASAC Bank Plc. is pleased to announce the appointment of Mr. RY Vanna as President and Chief Executive Officer, following approval from the National Bank of Cambodia. He officially assumes the role on 2 January 2026, succeeding Mr. OUM Sam Oeun, the former President & CEO, who continues to work as a member of KB PRASAC Board of Directors.
Mr. OUM Sam Oeun has worked for PRASAC MFI and KB PRASAC Bank for more than 30 years. He holds various positions at leadership level as well as President & CEO and a member of the Board of Directors before his retirement.
Mr. RY Vanna holds a Master’s Degree in Business Administration, with major in Finance and Banking, along with a Bachelor’s Degree in Business Management and a Bachelor’s Degree in Law. He has attended numerous local and international training courses and workshops related to microfinance operations, banking management, and leadership development.
With more than 20 years of professional experience in sales and branch management, Mr. Vanna began his career in 1999 as a Credit Officer. Over the years, he has progressed through a range of senior roles, including Chief Credit Officer, Branch Manager, Regional Manager, Social and Environmental Coordinator, and Board Member in a microfinance institution.
In 2011, he joined PRASAC Microfinance Institution as Vice President and Sales Support Manager, and in 2012, he was appointed Vice President and Manager of the Credit Department. In 2021, he was appointed Executive Vice President and Chief Business Officer of KB PRASAC Bank Plc.
In recognition of his outstanding leadership and significant contributions to the Bank’s growth and development, Mr. RY Vanna was appointed President and Chief Executive Officer in early 2026.
KB PRASAC Bank Plc. is confident that under Mr. RY Vanna’s leadership, the Bank will continue to deliver innovative financial solutions, create long-term value for stakeholders, and contribute meaningfully to Cambodia’s economic and social development.