ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ចូលរួម «កម្មវិធីសន្សំប្រាក់ដោយភាពវៃឆ្លាតសន្សំប្រាក់ដោយក្តីស្រឡាញ់​​»
ខេត្តកំពត៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានចូលរួមឧបត្ថម្ភ និងផ្សព្វផ្សាយអំពីសារៈសំខាន់នៃការសន្សំប្រាក់ នៅក្នុងទិវាសន្សំអាស៊ាន ឆ្នាំ 2025 នាថ្ងៃទី 31 ខែតុលា ឆ្នាំ 2025 នៅក្រុងកំពត ក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្ដម យឹម លាត ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងឯកឧត្តម ចាន់ ថា អភិបាលរងនៃគណៈអភិបាលខេត្តកំពត និងដោយមានការចូលរួមពីតំណាងរបស់គ្រឹះស្ថានធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋជាច្រើនរយនាក់ផងដែរ។
កម្មវិធីដ៏មានអត្ថន័យនេះរៀបចំឡើងដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សមាគមធនគារនៅកម្ពុជា និងសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងពីសារៈសំខាន់នៃការសន្សំប្រាក់ ដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់បុគ្គលម្នាក់ៗ ក៏ដូចជាក្រុមគ្រួសារនីមួយៗ ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏រឹងមាំសម្រាប់សុភមង្គល និងការរីកចម្រើនក្នុងគ្រួសារ។ នៅក្នុងកម្មវិធីនេះដែរ វាគ្មិនជំនាញផ្នែកចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវបានអញ្ជើញដើម្បីចែករំលែកពីផលប្រយោជន៍ក្នុងការសន្សំប្រាក់ វិធីសាស្ត្រងាយៗក្នុងការសន្សំប្រាក់ និងការដាក់ប្រាក់សន្សំនៅគ្រឹះស្ថានធនាគារ និងហិរញ្ញវត្ថុដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ លើសពីនេះផងដែរ ក៏មានកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងរបស់សិស្សានុ សិស្សលើប្រធានបទនៃការសន្សំប្រាក់នេះផងដែរ។
ទម្លាប់សន្សំបានដុះឡើងក្នុងសង្គមកម្ពុជាជាយូរលង់មកហើយ ប៉ុន្តែការសន្សំដ៏មានប្រសិទ្ធភាព គឺត្រូវដកចំណែកនៃចំណូលដែលរកបាន សម្រាប់ដាក់ជាប្រាក់សន្សំសិន បន្ទាប់មកប្រាក់ដែលនៅសល់ គឺទុកសម្រាប់ការចាត់ចែងលើការចំណាយនានា។ វិធីនេះនឹងជួយយើងឱ្យរក្សាបាននូវប្រាក់សម្រាប់សន្សំ និងមិនចំណាយប្រាក់ដោយខ្ជះខ្ជាយ។ ការសន្សំប្រាក់នេះផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ជាច្រើនដល់ប្រជាជនដូចជា ការចំណាយបន្ទាន់ ចំណាយសម្រាប់សុខភាព ការសម្រេចផែនការតាមគោលបំណង ឬ អាចជាទ្រព្យសម្រាប់ដាក់ធានាដើម្បីទទួលបានកម្ចីផងដែរ។ មួយផ្នែកធំនោះ គឺការចូលរួមចំណែកក្នុងការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ តាមរយៈការចាត់ចែងឱ្យមានលំហូរសាច់ប្រាក់ពីអ្នកដែលសល់សាច់ប្រាក់ទំនេរ ជូនដល់វិនិយោគិនដែលត្រូវការដើមទុនតាមរយៈគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ។
ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានខិតខំចូលរួមបង្កើនការផ្សព្វផ្សាយអំពីចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ និងការយល់ដឹងអំពីការសន្សំប្រាក់ដល់អតិថិជន និងសាធារណជន តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗដូចជា យុទ្ធនាការអប់រំ កម្មវិធីផ្សព្វផ្សាយតាមសហគមន៍ និងការចែករំលែកមាតិការលើបណ្ដាញសង្គមឌីជីថល។ បន្ថែមលើសពីនេះ គឺយើងបានផ្ដល់អត្រាការប្រាក់ខ្ពស់រហូតដល់ 6% ក្នុង 1 ឆ្នាំ សម្រាប់អតិថិជនដែលបើកគណនីបញ្ញើមានកាលកំណត់ជាប្រាក់រៀល ដែលនេះជាការផ្ដល់ជូនដើម្បីភាពរីកចម្រើនរបស់អតិថិជនតាមរយៈចំណូលការប្រាក់។
នៅក្នុងកម្មវិធីនេះផងដែរ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក៏បានផ្ដល់ជូនប្រូម៉ូសិនពិសេសគឺ បើកគណនី បានលុយ ជូនដល់អតិថិជនដែលមិនទាន់មានគណនីនៅខេប៊ីប្រាសាក់ ដោយការបង្វិលកងផ្សងសំណាងនៅនឹងទីតាំងប្រារព្ធពិធីផ្ទាល់។ នេះជាការលើកទឹកចិត្តឱ្យសាធារណជនបង្កើតទម្លាប់សន្សំកាន់ច្រើននៅគ្រឹះស្ថានដែលមានអាជ្ញាប័ណ្ណស្របច្បាប់។

Kampot province: KB PRASAC Bank sponsored and promoted the importance of savings in the ASEAN Savings Day 2025 on 31October 2025, highly graced by H.E. Yim Leat, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, and H.E. Chan Tha, Deputy Governor of the Kampot Provincial Administration, with the participation from representatives of various banking and financial institutions, students and hundreds of community members.
This meaningful event was organized by the National Bank of Cambodia (NBC), the Association of Banks in Cambodia (ABC), and the Cambodia Microfinance Association (CMA), with the aim of raising awareness of the importance of saving money to ensure the financial security of each individual as well as each family, which is a strong foundation for happiness and family growth. In this event, financial literacy experts are invited to share the benefits of saving money, the easy ways to save money, and depositing at banking and financial institutions licensed by the National Bank of Cambodia. In addition, there was also a student competition on the topic of saving money.
Saving habits have been ingrained in Cambodian society for a long time, but effective saving involves setting aside a portion of your income for savings, then using the remaining money to manage your expenses. This will help us save money and avoid wasteful spending. The savings provides many benefits such as the use for emergency expenses, health expenses, goal achieving, or possibly as loan collateral. Mainly, this is contributing to the growth of the national economy by channeling cash from those who have available surplus cash to investors in need of capital through financial institutions.
In this regard, KB PRASAC Bank also strives to promote financial literacy and savings awareness among the public through various initiatives such as educational campaigns, community outreach programs, and digital content sharing on social media. Furthermore, we offer a high interest rate of up to 6% per annum on Term Deposit Accounts in Khmer Riel, providing customers with an opportunity to grow their savings and earn extra income.
During this event, KB PRASAC also offers a special promotion campaign called “Open Account, Get Money.” for new customers who do not yet have an account with the bank by spinning a lucky wheel at the event location. This encourages customers to save at licensed financial institutions.