ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 30 ខែកញ្ញា ឆ្នាំ 2025៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានមោទនភាពក្នុងការឧបត្ថម្ភកម្មវិធី វិថីហិរញ្ញវត្ថុ រដូវកាលទី 3 ដែលជាយុទ្ធនាការអប់រំចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំខាន់មួយនៅប្រទេសកម្ពុជា។ ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនៃកម្មវិធីនេះត្រូវបានធ្វើឡើងក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ លោកស្រី ម៉ក់ រស្ម៊ី អគ្គនាយករងបទប្បញ្ញត្តិនិងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានបទប្បញ្ញត្តិ ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។
ដំណើរការដំបូងក្នុងឆ្នាំ 2023 ដោយមានការគាំទ្រពីធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា «វិថីហិរញ្ញវត្ថុ» ជាកម្មវិធីអប់រំចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុថ្នាក់ជាតិ ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយ សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា (ABC), សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា (CMA), ក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា (CBC), និង ក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស (AMS)។
យុទ្ធនាការនៃកម្មវិធីនេះប្រើប្រាស់កិច្ចពិភាក្សា វីដេអូខ្លីៗ ព្រឹត្តិការណ៍សាធារណៈ និងការផ្សព្វផ្សាយទូលំទូលាយតាមបណ្ដាញប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយបែបប្រពៃណី និងឌីជីថល ដើម្បីធ្វើឱ្យចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែងាយស្រួលដល់មនុស្សគ្រប់រូប។ កម្មវិធីនេះផ្តោតសំខាន់គឺទៅលើជំនាញជាក់ស្តែងដូចជា ការសន្សំ ការគ្រប់គ្រងនិងរៀបចំផែនការថវិកា ការខ្ចីប្រាក់ដោយឆ្លាតវៃ និងការគ្រប់គ្រងបំណុល ក្នុងគោលបំណងជួយដល់យុវជន ម្ចាស់អាជីវកម្ម និងក្រុមគ្រួសារឱ្យធ្វើការសម្រេចចិត្តផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយការយល់ដឹង និងកសាងអនាគតដ៏រឹងមាំ។
ក្រៅពីឧបត្ថម្ភកម្មវិធី ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក៏បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការផលិតកម្មវិធីនេះ ដោយតំណាងរបស់ធនាគារបានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សា និងផ្តល់បទសម្ភាសន៍ដល់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ អំពីសារៈសំខាន់នៃចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ។
លោក ប៉ែន សុវណ្ណសុខស៊ីថា អនុប្រធាននាយកប្រតិបត្តិទទួលបន្ទុកផលិតផល របស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានប្រសាសន៍ថា៖ «ក្នុងនាមជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានកិត្តិយសដែលបានចូលរួមគាំទ្រកម្មវិធី វិថីហិរញ្ញវត្ថុ រដូវកាលទី 3។ យើងជឿជាក់យ៉ាងមុតមាំថា ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុគឺពិតជាមានសាៈសំខាន់សម្រាប់ការកសាងអនាគតហិរញ្ញវត្ថុដ៏រឹងមាំ និងនិរន្តរភាពសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់។ ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងលើសពីវិស័យធនាគារ នោះគឺយើងជួយដល់ការរីកចម្រើនរបស់អតិថិជន គាំទ្រអាជីវកម្ម និងរួមចំណែកដល់កំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិ»។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ឈានមុខគេក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈបណ្ដាញសាខារបស់ខ្លួនចំនួន 187 ទូទាំងប្រទេស និងដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏សម្បូរបែប។ ធនាគារផ្តល់ប្រាក់កម្ចីតាមតម្រូវការសម្រាប់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ជាពិសេសជូនចំពោះអតិថិជនជាស្ត្រី ដែលមានចំនួន 80% នៃអតិជនកម្ចីសរុប ជាពិសេសនៅតាមតំបន់ជនបទ។ ដោយប្រើប្រាស់នវានុវត្តន៍ឌីជីថល ដូចជាកម្មវិធី KB PRASAC Mobile ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ផ្ដល់ជូនការបើកគណនីឌីជីថល ការផ្ទេរប្រាក់ដោយមិនអស់កម្រៃសេវា និងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុបានដោយងាយស្រួល។
តាមរយៈការសហការភាពជាដៃគូ ការឧបត្ថម្ភ និងការផ្ដល់សេវាធនាគារប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បន្តបេសកកម្មរបស់ខ្លួនយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួនក្នុងការគាំទ្រដល់អតិថិជនជាបុគ្គល ជាអាជីវកម្ម និងកសាងប្រទេសកម្ពុជាមួយដែលរឹងមាំ និងមានភាពធន់ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។

Phnom Penh, 30 September 2025 – KB PRASAC Bank proudly announced its sponsorship of Financial Street Program Season 3, a flagship financial literacy campaign in Cambodia. The official launch of this program was presided over by Ms. Mak Reaksmy, Deputy Director General of Regulation and Financial Inclusion and Director of the Regulation Department of the National Bank of Cambodia (NBC), on behalf of H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia.
Launched in 2023 with the support of the National Bank of Cambodia, Financial Street is a nationwide financial literacy program co-founded by the Association of Banks in Cambodia (ABC), Cambodia Microfinance Association (CMA), Credit Bureau of Cambodia (CBC), and Apsara Media Services (AMS).
The campaign uses talk shows, short videos, public events, and wide distribution across traditional and digital media to make financial knowledge more accessible. It focuses on practical skills such as saving, budgeting, planning, borrowing wisely, and debt management, with the goal of empowering young people, business owners, and families to make informed financial decisions and build a stronger future.
Beyond sponsorship, KB PRASAC Bank actively contributed to the launch event, with its representative joining a panel discussion and providing media interviews to highlight the importance of financial literacy.
“As one of Cambodia’s leading commercial banks, KB PRASAC Bank is honored to support Financial Street Season 3. We believe that promoting financial literacy is vital for building a strong and sustainable financial future for all Cambodians. Our commitment goes beyond banking—we strive to empower individuals, support businesses, and contribute to national economic growth,” said Mr. Pen Sovannsoksitha, EVP & Chief Product Officer of KB PRASAC Bank.
KB PRASAC Bank has long championed financial inclusion through its 187 branches nationwide and a comprehensive range of financial solutions. The bank provides tailored loans for micro, small, and medium enterprises (MSMEs), with a strong focus on empowering women—who represent 80% of its borrowers, particularly in rural areas. Leveraging digital innovations such as the KB PRASAC Mobile app, customers can open accounts digitally, transfer funds without fees, and access banking services anytime, anywhere.