ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ លើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុដោយចូលរួមឧបត្ថម្ភកម្មវិធីនវានុវត្តន៍បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ឆ្នាំ 2025
ភ្នំពេញ៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានមោទនភាពដែលបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធី «នវានុវត្តន៍បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ 2025» (Finclusion Innovate 2025) ក្នុងនាមជាអ្នកឧបត្ថម្ភ Diamond Sponsor ដោយបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំរបស់ខ្លួនក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដែលប្រារព្ធឡើងពីថ្ងៃទី 29 ដល់ថ្ងៃទី 30 ខែសីហា ឆ្នាំ 2025 នៅវិទ្យាស្ថានសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ ត្រូវបានសហការរៀបចំដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា (NBC) និងក្រុមហ៊ុន ក្រេឌីត ប្យួរ៉ូ ខេមបូឌា (CBC)។
កម្មវិធីនវានុវត្តន៍បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងតស៊ូមតិប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតរបស់យុវជន ដែលផ្តល់ឱកាសដល់និស្សិតសាកលវិទ្យាល័យនានា បង្កើតជាដំណោះស្រាយដោយភាពច្នៃប្រឌិត និងដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមផ្នែកបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុក្នុងជីវិតជាក់ស្ដែង។ នៅឆ្នាំនេះ ក្រុមនិស្សិតឆ្នើមចំនួន 14 ក្រុម មកពីទូទាំងរាជធានីភ្នំពេញបានបង្ហាញគំនិតដ៏ក្លាហាននិងមានឥទ្ធិពលរបស់ពួកគេនៅថ្ងៃប្រកួត។
ក្រៅពីការឧបត្ថម្ភនេះ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក៏បានដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងព្រឹត្តិការណ៍នេះ ដោយមានតំណាងរបស់ធនាគារបានចូលរួមជាគណៈកម្មការដើម្បីវាយតម្លៃសំណើដ៏ច្នៃប្រឌិតរបស់ក្រុមនិស្សិតផងដែរ។ កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនេះក៏បានទទួលការចូលរួមរបស់ឯកឧត្ដម យឹម លាត ទេសាភិបាលរងធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដោយបានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទ និងប្រគល់រង្វាន់ដល់ក្រុមនិស្សិតដែលទទួលបានជ័យលាភី។
លោក ប៉ែន សុវណ្ណសុខស៊ីថា អនុប្រធាននាយកប្រតិបត្តិទទួលបន្ទុកផលិតផល នៃធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានមានប្រសាសន៍ថា «កម្មវិធីនវានុវត្តន៍បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ បង្ហាញពីថាមពលដ៏ក្លៀវក្លារបស់យុវជន ភាពច្នៃប្រឌិត និងបច្ចេកវិទ្យា ក្នុងការរៀបចំអនាគតនៃហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយបរិយាបន្ន។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានមោទនភាពក្នុងការគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងឡាយ ដែលមិនត្រឹមតែបំផុសឱ្យមាននវានុវត្តន៍ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងនាំមកនូវឥទ្ធិពលពិតប្រាកដដល់ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ»
ក្នុងនាមជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេមួយរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ឈានមុខគេក្នុងការជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈបណ្ដាញសាខារបស់ខ្លួនចំនួន 187 ទូទាំងប្រទេស និងដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏សម្បូរបែប។ ធនាគារផ្តល់ប្រាក់កម្ចីតាមតម្រូវការសម្រាប់សហគ្រាសធុនមីក្រូ តូច និងមធ្យម ជាពិសេសជូនចំពោះអតិថិជនជាស្ត្រី ដែលមានចំនួន 80% នៃអតិជនកម្ចីសរុប ជាពិសេសនៅតាមតំបន់ជនបទ។ ដោយប្រើប្រាស់នវានុវត្តន៍ឌីជីថល ដូចជាកម្មវិធី KB PRASAC Mobile ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ផ្ដល់ជូនការបើកគណនីឌីជីថល ការផ្ទេរប្រាក់ដោយមិនអស់កម្រៃសេវា និងការប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុបានដោយងាយស្រួល។
បន្ថែមពីលើនេះ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានជំរុញយ៉ាងសកម្មនូវការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ដែលជារូបិយវត្ថុជាតិ ដើម្បីពង្រឹងសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានគាំទ្រកម្មវិធីប្តូរប្រាក់ចាស់ ទក់ រហែករបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងការផ្តល់កម្ចីជាប្រាក់រៀល។ ធនាគារ ក៏បានសហការ និងគាំទ្រដល់គំនិតផ្តួចផ្តើមផ្នែកចំណេះដឹង និងបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុជាច្រើន រួមមានកម្មវិធីទិវាសុវត្ថិភាពតាមអ៊ីនធឺណិតជាមួយសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ទិវាសន្សំអាស៊ាន និងគម្រោង “សុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុ”  ដែលបានចែកចាយសៀវភៅសិក្សាផ្នែកចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុនៅទូទាំងប្រទេស។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក៏បានឧបត្ថម្ភថវិកាដល់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា សម្រាប់ការបោះពុម្ពផ្សាយសៀវភៅចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ «តស់! និយាយពីលុយ» ផងដែរ។
តាមរយៈការសហការភាពជាដៃគូ ការឧបត្ថម្ភ និងការផ្ដល់សេវាធនាគារប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បន្តបេសកកម្មរបស់ខ្លួនយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួនក្នុងការគាំទ្រដល់អតិថិជនជាបុគ្គល ជាអាជីវកម្ម និងកសាងប្រទេសកម្ពុជាមួយដែលរឹងមាំ និងប្រកបដោយបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ។

Phnom Penh – KB PRASAC Bank proudly joined Finclusion Innovate 2025 as a Diamond Sponsor, reaffirming its strong commitment to advancing financial inclusion in Cambodia. The event, held from 29 to 30 August 2025 at the Institute for Banking Studies, was co-organized by the National Bank of Cambodia (NBC) and Credit Bureau Cambodia (CBC).
Finclusion Innovate is an innovative youth pitching competition that empowers university students to design creative, technology-driven solutions addressing real-world financial inclusion challenges. This year, 14 teams of outstanding students from across Phnom Penh showcased their bold and impactful ideas on Pitch Day.
Beyond its sponsorship, KB PRASAC Bank also played an active role in the event, with representative serving as judge to evaluate the students’ innovative proposals. The competition concluded with H.E. Yim Leat, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia, presiding over the closing ceremony and presenting awards to the winning student teams.
“Finclusion Innovate demonstrates the power of youth, creativity, and technology in shaping a more inclusive financial future. KB PRASAC Bank is proud to support initiatives that not only inspire innovation but also bring real impact to Cambodia’s financial ecosystem,” said Mr. Pen Sovannsoksitha, EVP & Chief Product Officer of KB PRASAC Bank.
As one of Cambodia’s leading commercial banks, KB PRASAC Bank has long championed financial inclusion through its 187 branches nationwide and a comprehensive range of financial solutions. The bank provides tailored loans for MSMEs, with a strong emphasis on empowering women—who make up 80% of its borrowers, particularly in rural areas. Leveraging digital innovations such as KB PRASAC Mobile app, the bank enables digital account opening, fund transfers without fee charge, and access to financial services.
In addition to this, KB PRASAC Bank actively promotes the use of the national currency (KHR) to strengthen Cambodia’s economy. The bank has supported the NBC’s banknote exchange programs, and offered Riel-denominated loans. The bank has also co-sponsored and supported a range of financial literacy and inclusion initiatives, including Cybersecurity Day with the Association of Banks in Cambodia, ASEAN Savings Day, and the “Safe Finance” project that distributed financial education textbooks nationwide. KB PRASAC Bank also sponsored funds to NBC for publishing financial literacy book “Let’s Talk Money.”