រួមគ្នាដើម្បីកម្ពុជាកាន់តែរឹងមាំ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ប្រកាសពីភាពជាដៃគូអាជីវកម្មប៊េងកាសួរេនរយៈពេល 10 ឆ្នាំដើម្បីបង្កើនភាពងាយស្រួល និងសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់អតិថិជនទូទាំងប្រទេស
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 24 ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ 2025៖ ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាព អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក បានប្រកាសអំពីភាពជាដៃគូអាជីវកម្មប៊េងកាសួរេន (ធានារ៉ាប់រងនៅតាមធនាគារ) រយៈពេល 10 ឆ្នាំ ដែលជាការចាប់ផ្តើមនៃដំណើររួមគ្នាមួយ ដើម្បីពង្រឹងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីហិរញ្ញវត្ថុរបស់ប្រទេសកម្ពុជា និងលើកកម្ពស់គ្រួសារកម្ពុជាដល់រាប់លាន ឱ្យរៀបចំផែនការអនាគតប្រកបដោយទំនុកចិត្ត។
ពិធីបើកសម្ពោធជាផ្លូវការនៃភាពជាដៃគូនេះ ទទួលបានការចូលរួមជាកិត្តិយសពីតំណាងនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា សមាគមធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា និងថ្នាក់គ្រប់គ្រងជាន់ខ្ពស់មកពី អេ អាយ អេ គ្រុប (AIA Group) អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់។
តាមរយៈកិច្ចសហការនេះ អតិថិជនធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ នឹងរីករាយជាមួយបទពិសោធន៍ហិរញ្ញវត្ថុពេញលេញកាន់តែសម្បូរបែប ដែលរួមបញ្ចូលគ្នានូវសេវាធនាគារដែលគួរឱ្យទុកចិត្តរបស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ជាមួយនឹងដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពឈានមុខគេដ៏ទូលំទូលាយរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា។ នោះមានន័យថា អតិថិជនរបស់ធនាគារឥឡូវអាចពង្រឹងផែនការហិរញ្ញវត្ថុ និងការពារគ្រួសាររបស់ពួកគេពីហេតុការណ៍អកុសលណាមួយដែលមើលមិនឃើញ។ ក្រៅពីការការពារ កិច្ចសហការនេះធានានូវភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលយក និងប្រើប្រាស់សេវាធានារ៉ាប់រងសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាក្នុងការការពារទាំងសុខភាព និងទ្រព្យធន។
ក្នុងជំហានដំបូងនៃកិច្ចចាប់ផ្តើមភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនអាចអញ្ជើញទៅទទួលការប្រឹក្សាអំពីដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដើម្បីបំពេញបន្ថែមលើសេវាហិរញ្ញវត្ថុរបស់ធនាគារខេប៊ីប្រាសាក់ នៅតាមសាខាចំនួន 50 របស់ធនាគារ ហើយនឹងបន្តពង្រីកទៅគ្រប់សាខាទូទាំងប្រទេសនៅត្រីមាសទី 2 ឆ្នាំ 2026។
ភាពជាដៃគូនេះបង្កើតឡើងនៅលើយុទ្ធសាស្ត្រអាជីវកម្មប៊េងកាសួរេន របស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដោយសហការជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹង និងបញ្រ្ជាបសេវាធានារ៉ាប់រង។ នៅពេលដែលប្រជាជនកម្ពុជាកាន់តែយល់ច្បាស់អំពីសុខភាព និងសុខុមាលភាព ភាពជាដៃគូនេះអនុញ្ញាតឱ្យ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងតាមតម្រូវការជាក់លាក់របស់អតិថិជន រួមជាមួយបទពិសោធសេវាអតិថិជននិងឌីជីថលល្អឥតខ្ចោះ ការទាមទារសំណងប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព រួមជាមួយនឹងអត្ថប្រយោជន៍ផ្តាច់មុខ បន្ថែមពីលើតម្រូវការសេវាធនាគាររបស់អតិថិជន។
នៅក្នុងពិធីនោះ លោកស្រី តាន់ លីនណា អគ្គនាយិការងនៃនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា «តាងនាមឱ្យនិយ័តករធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា នាងខ្ញុំពិតជារីករាយចំពោះភាពជាដៃគូនេះ ដែលស្របនឹង ក៏ដូចជាគាំទ្រដល់យុទ្ធសាស្ត្ររបស់រដ្ឋាភិបាល ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យហិរញ្ញវត្ថុ និងធានាបាននូវស្ថិរភាពសេដ្ឋកិច្ច។ ម្យ៉ាងវិញទៀត ភាពជាដៃគូនេះផ្តល់នូវការរួមបញ្ចូលសេវាកម្មរវាងវិស័យទាំងពីរដែលផ្តល់មកវិញនូវ ជម្រើសហិរញ្ញវត្ថុកាន់តែច្រើនសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជា ក៏ដូចជាផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវលទ្ធភាពទទួលបានធានារ៉ាប់រងកាន់តែច្រើន ដែលអាចផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ពួកគេក្នុងរយៈពេលយូរអង្វែង»
លោក Tan Hak Leh អគ្គនាយកប្រតិបត្តិប្រចាំតំបន់នៃ អេ អាយ អេ គ្រុប (AIA Group) បានមានប្រសាសន៍ថា «កម្មវិធីប្រកាសភាពជាដៃគូនាថ្ងៃនេះ ពិតជាពិសេសសម្រាប់ អេ អាយ អេ ស្របពេលដែលយើងខ្ញុំកំពុងបន្តពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះកម្ពុជា និងពង្រីកវត្តមានសេវាធានារ៉ាប់រងរបស់យើងខ្ញុំតាមធនាគារនៅទូទាំងតំបន់។ តាមរយៈកិច្ចសហការជាមួយធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ អេ អាយ អេ កំពុងធ្វើឱ្យការការពារជីវិត និងសុខភាពកាន់តែមានភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជារាប់លាននាក់ ដើម្បីពង្រឹងគោលបំណងរបស់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការជួយប្រជាជនរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ»
លោកស្រី Jane Tay អគ្គនាយិកាប្រតិបត្តិនៃ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ក៏បានថ្លែងថា៖ «ភាពជាដៃគូនេះអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនរបស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ទទួលបានដំណោះស្រាយធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពដ៏សម្បូរបែបរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ដែលត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីការពារគ្រួសាររបស់ពួកគេ និងពង្រឹងសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាពង្រឹងការសន្យារបស់យើងខ្ញុំក្នុងការជួយប្រជាជនកម្ពុជាឱ្យរស់មានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ វាក៏ផ្តល់ឱកាសដើម្បីបង្ហាញពីរបៀបដែលសេវាធានារ៉ាប់រងអាចការពារទាំងសុខភាព និងទ្រព្យធននាពេលបច្ចុប្បន្ន និងអនាគត។ ភាពជាដៃគូនេះទៀតសោត ផ្តោតលើចក្ខុវិស័យរួមគ្នារវាង អេ អាយ អេ ខេមបូឌា និងធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក្នុងការបញ្ចូលគ្នានូវជំនាញបច្ចេកវិទ្យា និងការយល់ដឹងអំពីទីផ្សារ ដើម្បីពង្រីកបណ្តាញចែកចាយ និងកំណើនអតិថិជនរបស់យើង ដែលជាការគាំទ្រដល់ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ស្ថាប័នទាំងពីរក្នុងការពន្លឿនកំណើននៅក្នុងវិស័យធានារ៉ាប់រង និងធនាគារ។»
លោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិនៃធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ប្តេជ្ញាធ្វើឱ្យជីវិតរបស់អតិថិជនកាន់តែប្រសើរតាមរយៈការផ្ដល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិត។ ការសហការជាមួយ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា អាចឱ្យយើងផ្ដល់ជូនសេវាលើសពីវិស័យធនាគារ នោះគឺការផ្តល់ជូននូវសេវាធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពដ៏ជាទីទុកចិត្ត ដែលការពារអតិថិជនរបស់យើង និងក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេ។ កិច្ចសហការនេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយក្នុងការជួយអតិថិជនរបស់យើងកសាងអនាគតដែលកាន់តែមានសុវត្ថិភាព និងទំនុកចិត្ត។»
ក្រៅពីភាពរីកចម្រើននៃអាជីវកម្ម ភាពជាដៃគូនេះតំណាងឱ្យចក្ខុវិស័យរួមមួយ៖ «ដើម្បីផ្លាស់ប្តូរការគិតរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាចំពោះសុខសុវត្ថិភាពហិរញ្ញវត្ថុ ដោយធ្វើឱ្យវិស័យធានារ៉ាប់រងមិនត្រឹមតែដំណោះស្រាយលើការការពារហិរញ្ញវត្ថុប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាសសរស្តម្ភដ៏រឹងមាំដើម្បីទ្រទ្រង់សុខុមាលភាពជាតិ។»
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា តាមរយៈធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ សូមអញ្ជើញទៅកាន់សាខាធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ឬ ទាក់ទងសេវាបម្រើអតិថិជន អេ អាយ អេ តាមរយៈលេខ 086 999 242 ឬចូលទៅកាន់គេហទំព័រ aia.com.kh
អំពី អេ អាយ អេ ខេមបូឌា៖
ក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រង អេ អាយ អេ ខេមបូឌា គឺជាបុត្រសម្ព័ន្ធនៃ AIA Group មានក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិតនៅទូទាំងតំបន់អាស៊ីដែលស្ថិតក្នុងបញ្ជីឈ្មោះសាធារណៈឯករាជ្យធំជាងគេ។ ក្រុមហ៊ុនមានវត្តមាននៅលើទីផ្សារចំនួន 18 ប្រទេសនៅអាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក – សាខាគ្រប់គ្រងទាំងស្រុង។
ចាប់តាំងពីបើកដំណើរការនៅកម្ពុជា រាល់សកម្មភាពរបស់ អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ធ្វើឡើងស្របតាមគោលបំណង ក្នុងការជួយឲ្យប្រជាជនកម្ពុជាឲ្យរស់នៅមានសុខភាព និងជីវិតកាន់តែប្រសើរ។ ចាប់តាំងពីចាប់ផ្តើមអាជីវកម្មក្នុងឆ្នាំ 2017 យើងបានក្លាយជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត និងសុខភាពដំបូងបង្អស់នៅកម្ពុជា ផ្តល់ការការពាររហូតដល់ 26 ស្ថានភាពជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ។ ហើយបច្ចុប្បន្ននេះ អេ អាយ អេ អខេមបូឌា ក៏បានពង្រីកការការពារថ្មីចំពោះជំងឺធ្ងន់ធ្ងរលើលក្ខខណ្ឌរហូតដល់ 118 ចាប់ពីដំណាក់កាលដំបូងរហូតដល់ដំណាក់កាលចុងក្រោយដើម្បីរក្សាជំហរជាក្រុមហ៊ុនដំបូងបង្អស់នៅវិស័យធានារ៉ាប់រងកម្ពុជា។
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា  អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តល់ជូននូវដំណោះស្រាយជីវិតឈានមុខគេនៅលើទីផ្សារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់មជ្ឈដ្ឋាន រាប់ចាប់ពីគម្រោងធានារ៉ាប់រងសំខាន់ៗដែលបង្កើតឡើងស្របតាមតម្រូវការជាក់លាក់ ដែលរួមមានគម្រោងការពារលើជំងឺធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់ចៃដន្យ ថ្លៃសម្រួលការសម្រាកព្យាបាលនៅមន្ទីរពេទ្យ និងជំនួយសង្គ្រោះបន្ទាន់នៅក្រៅប្រទេស។
អេ អាយ អេ ខេមបូឌា ផ្តោតសំខាន់លើការណែនាំ និងជម្រុញឲ្យប្រជាជនក្នុងសង្គមទទួលយកទម្លាប់ល្អៗ ក៏ដូចជាមធ្យោបាយដើម្បីឲ្យពួកគាត់ទទួលបាននូវសុខភាពល្អ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើម រួមមានកិច្ចសហការ ជាមួយក្រសួងកិច្ចការនារី ដើម្បីពង្រឹងលើសមភាពយេនឌ័រនិងសិទ្ធិស្ត្រី ការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីជំងឺមហារីកសុដន់ តាមរយៈយុទ្ធនាការប្រចាំឆ្នាំ AIA Fit for Hope របស់យើងជាដើម។
អំពីធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក៖
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ គឺជាធនាគារពាណិជ្ជកម្មឈានមុខគេមួយនៅកម្ពុជា ដែលទទួលបានអាជ្ញាបណ្ណពី ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា និងទទួលបានការអនុម័តពី ក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម ដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការធនាគារជាផ្លូវការចាប់ពីខែសីហា ឆ្នាំ 2023។ គិតត្រឹមខែតុលា ឆ្នាំ 2025 ធនាគារមានទ្រព្យសកម្មសរុបចំនួន 5.78 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក ប្រាក់បញ្ញើសន្សំចំនួន 3.95  ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក និងសម្ពៀតឥណទានចំនួន 5.26 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក ជាមួយនឹងសាខាចំនួន 187 និងបុគ្គលិកលើសពី 10,000  នាក់ទូទាំងប្រទេស។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ប្តេជ្ញាផ្តល់ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុដ៏សម្បូរបែប និងប្រកបដោយនវានុវត្តន៍ ដើម្បីបម្រើសេចក្ដីត្រូវការរបស់អតិថិជនជាឯកត្តបុគ្គល និងអាជីវកម្ម។ តាមរយៈភាពជាដៃគូជាមួយ AIA Cambodia នេះ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បន្តលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ការការពារសុខភាព និងវិបុលភាពរយៈពេលវែងសម្រាប់សហគមន៍កម្ពុជា។

Stronger Together: AIA Cambodia and KB PRASAC Bank Announce 10-Year Bancassurance Partnership to Enhance Customer Convenience and Financial Security Nationwide
Phnom Penh, 24 November 2025 – AIA Cambodia Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) and KB PRASAC Bank Plc. today announced a 10-year bancassurance partnership, marking the beginning of a shared journey to strengthen Cambodia’s financial ecosystem and empower millions of families to plan confidently for the future.
The official launch of the partnership was attended by representatives from the Insurance Regulator of Cambodia (IRC), Insurance Association of Cambodia (AIC), and senior management team from AIA Group, AIA Cambodia and KB PRASAC Bank.
Through this collaboration, KB PRASAC Bank customers will enjoy a one-stop financial experiences that combines KB PRASAC Bank’s trusted banking services with AIA’s comprehensive life and health insurance solutions. Available across KB PRASAC Bank’s 50 branches at the first start and will be all  branches nationwide by second quarter of 2026, the partnership introduces AIA Cambodia’s life and health insurance solutions as a vital complement to KB PRASAC Bank’s financial services, helping customers strengthen their financial plans and protect their families against life’s uncertainties. Beyond this protection, the collaboration ensures convenience and accessibility, making it easier for Cambodians to secure both health and wealth.
The partnership builds on the insurer’s bancassurance strategy to partner leading financial institutions to raise insurance awareness and penetration. As Cambodians become more knowledgeable about health and wellness, the partnership enables AIA Cambodia to deliver tailor-made financial solutions designed to match customer profile and their needs, proven excellent digital experience, efficient claims handling, and outstanding customer service, along with exclusive benefits as they fulfil their banking needs.
At the ceremony, Mrs. Tan Linna, Deputy Director General of the Insurance Regulator of Cambodia said: “I am happy to note that this partnership is aligned with and supports the Royal Government’s strategies to enhance our financial sector and ensure economic stability. It leads to increased financial inclusiveness for Cambodians as well as gives them more access to insurance, which can benefit them in the long run.”
Mr. Tan Hak Leh, Regional Chief Executive of AIA Group, said:
“This partnership is a strategic milestone for AIA Group as we continue to strengthen our commitment in Cambodia and expand our presence our bancassurance across the region. By collaborating with KB PRASAC Bank, we are making life and health protection more accessible to millions of Cambodians, reinforcing our purpose of helping people live Healthier, Longer, Better Lives.”
Ms. Jane Tay, Chief Executive Officer of AIA Cambodia, said:
“This partnership enables KB PRASAC Bank customers to access AIA Cambodia’s comprehensive life and health insurance solutions, designed to protect their families and strengthen financial security—reinforcing our promise to help Cambodians live Healthier, Longer, Better Lives. It also provides an opportunity to demonstrate how insurance can safeguard both health and wealth today and in the future.
From a business standpoint, AIA Cambodia and KB PRASAC Bank will combine technological expertise and market insights to diversify distribution channels and expand our customer base, supporting our commitment to accelerate growth in the insurance and bancassurance sectors.”
Mr. OUM Sam Oeun, President and Chief Executive Officer of KB PRASAC Bank, remarked: “At KB PRASAC Bank, we are committed to enriching our customers’ lives through innovative financial solutions. Partnering with AIA Cambodia enables us to go beyond banking — to offer trusted life and health insurance products that safeguard our customers and their families. This collaboration is an important step in helping our customers build a more secure and confident future.”
Beyond business growth, this partnership represents a shared vision: to transform the way Cambodians think about financial security, making insurance not just a product but a pillar of national resilience and well-being.
For more information on AIA Cambodia’s offerings through KB PRASAC Bank, please visit any KB PRASAC Bank branch, contact AIA Customer Service at 086 999 242, or visit aia.com.kh.
About AIA Cambodia
AIA (Cambodia) Life Insurance Plc (“AIA Cambodia”) is a member of AIA Group Limited, the largest independent publicly listed pan-Asian life insurance group with branches and subsidiaries in 18 markets.
AIA Cambodia is guided by our purpose to help Cambodians live Healthier, Longer, Better Lives. Since commencing business in 2017, we’ve become the first life insurer to provide coverage on 26 critical illnesses and today, with our new, upgraded critical illness protection, we are also the first in the Cambodian insurance industry to offer a plan encompassing 118 conditions from their early to late stage. As among the Kingdom’s premier insurers, AIA Cambodia offers market-leading life and health solutions for all walks of life. These include tailor-made crucial coverage plans that range from critical illnesses and accidents to medical insurance and overseas emergency assistance.
We focus on building an inclusive society that benefits from a healthy lifestyle, achieving this via community-first initiatives that include partnering the Ministry of Women’s Affairs to further empower gender equality and women’s rights and raising breast cancer awareness through our annual Fit for Hope campaign.
AIA Cambodia also uplifts thousands of underprivileged children by sponsoring the AIA-ISF Youth League – Cambodia’s largest grassroots football league. We collaborate with AIA’s global principal partner, English Premier League club Tottenham Hotspur, to ensure these children receive the education they deserve.
AIA Cambodia is the only Cambodian life insurer awarded HR Asia’s “Best Companies to Work for in Asia” for five consecutive years, from 2020 to 2024. Headquartered in Phnom Penh, the company currently has branches in Siem Reap, Kampot, Kampong Cham and Battambang.
In January 2024, we launched ‘AIA One Life, One Health’, which encourages Cambodians to better enjoy life by focusing on their health and wellbeing. The campaign keeps to our conviction that good health impacts all aspects of life and is a defining factor in determining its quality.
About KB PRASAC Bank Plc
KB PRASAC Bank is a leading commercial bank in Cambodia, licensed by the National Bank of Cambodia and officially approved by the Ministry of Commerce in August 2023. As of October 2025, the bank has total assets of USD 5.78 billion, deposits of USD 3.95 billion, and a loan portfolio of USD 5.26 billion, with 187 branches and more than 10,000 employees nationwide.
The bank is dedicated to providing comprehensive and innovative financial solutions to meet the evolving needs of individuals and businesses. Through its partnership with AIA Cambodia, KB PRASAC Bank continues to promote financial inclusion, health protection, and long-term prosperity for Cambodian communities.