ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី 1 ខែមករា ឆ្នាំ 2025 ៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការដាក់ឱ្យដំណើរការសេវាបង់ប្រាក់ថ្លៃធ្វើដំណើរតាមផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ តាមកម្មវិធី ខេប៊ីប្រាសាក់ម៉ូបាល (KB PRASAC Mobile) ។ សេវានេះអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជនជាអ្នកធ្វើដំណើរអាចឆ្លងកាត់ច្រកចេញ-ចូលផ្លូវល្បឿនលឿន ដោយប្រើប្រាស់គន្លងផ្លូវ ANPR និង ETC បានយ៉ាងងាយស្រួល និងមិនបាច់រង់ចាំ។ មធ្យោបាយទូទាត់ថ្មីនេះ សបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក្នុងការបង្កើនភាពងាយស្រួលដល់អតិថិជន និងសម្រួលការធ្វើប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុក្នុងបរិបទនៃការរីកចម្រើនហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ និងសេវាឌីជីថលនៅកម្ពុជា។
បញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូទាត់មុនដោយភាពងាយស្រួល៖ អតិថិជនដែលប្រើប្រាស់កម្មវិធី KB PRASAC Mobile អាចធ្វើការបញ្ចូលលុយទុកជាមុនសម្រាប់សមតុល្យផ្លាកលេខយានជំនិះរបស់ខ្លួន ឬ ញាតិមិត្តដោយផ្ទាល់ តាមកម្មវិធី KB PRASAC Mobile ។ ទឹកប្រាក់ថ្លៃធ្វើដំណើរនឹងត្រូវបានកាត់ដោយស្វ័យប្រវត្តិ ទៅតាមចម្ងាយផ្លូវធ្វើដំណើរ និងប្រភេទយានជំនិះនៅច្រកចេញ។ អតិថិជនអាចបញ្ចូលទឹកប្រាក់រហូតដល់ 1,000 ដុល្លារ ទៅក្នុងសមតុល្យផ្លាកលេខយានជំនិះរបស់ខ្លួន ដែលជួយសម្រួលដល់ការធ្វើដំណើរគ្រប់ពេលបានយ៉ាងរហ័ស។
របៀបបញ្ចូលទឹកប្រាក់សមតុល្យជាមុន តាមកម្មវិធី KB PRASAC Mobile ៖ ជាដំបូងលោកអ្នកចូលទៅក្នុងអេប ខេប៊ីប្រាសាក់ម៉ូបាល រួចអនុវត្តបន្តដូចខាងក្រោម៖
- ចុចលើ Payments
- ចុចលើ Public Services និងជ្រើសយក PPSHV Expressway
- ជ្រើសយកប្រភេទ និងបញ្ចូលផ្លាកលេខយានជំនិះ
- បញ្ចូលចំនួនទឹកប្រាក់តាមតាមការចង់បាន
- ចុចលើ Pay និងចុចលើ Confirm
មិនទាន់មាន KB PRASAC Mobile ? លោកអ្នកអាចទាញយក កម្មវិធី KB PRASAC Mobile នេះមកដាក់នៅលើស្មាតហ្វូនរបស់លោកអ្នក រួចបើកគណនីសន្សំបានដោយខ្លួនឯង រួចធ្វើការបញ្ចូលទឹកប្រាក់ដើម្បីទូទាត់ថ្លៃធ្វើដំណើរឆ្លងកាត់ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ មុនពេលចេញដំណើរបានភ្លាមៗ។
ស្វែងយល់ពីច្រកផ្លូវ ANPR និង ETC ៖ ANPR គឺជាច្រកអាទិភាពសម្រាប់ការទូទាត់ប្រាក់ដោយស្វ័យប្រវត្តិតាមរយៈផ្លាកលេខរថយន្ត។ អតិថិជនត្រូវបញ្ចូលទឹកប្រាក់ជាមុន ដោយមិនចាំបាច់យកកាតនៅច្រកចូលឡើយ។ ទឹកប្រាក់នឹងកាត់ចេញដោយស្វ័យប្រវត្តិពីគណនីសន្សំរបស់លោកអ្នកនៅខេប៊ីប្រាសាក់ នៅច្រកចេញផ្លូវល្បឿនលឿន។ រីឯ ETC គឺជាច្រកអាទិភាពមួយផ្សេងទៀតនៃបញ្ជរបង់ប្រាក់ផ្លូវល្បឿនលឿនភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ហើយមានរបាំងបើក-បិទដោយស្វ័យប្រវត្តិ ដើម្បីឱ្យយានយន្តចូល-ចេញបាន។ ដើម្បី ចូល-ចេញ ច្រកនេះបាន អ្នកបើកបរត្រូវមានបំពាក់ឧបករណ៍ OBU នៅលើកញ្ចក់រថយន្តផ្នែកខាងមុខជាដាច់ខាត ប្រសិនបើរថយន្តរបស់បងប្អូនដែលមិនបានបំពាក់ឧបករណ៍ OBU នោះទេ គឺមិនអាចចូល-ចេញ “ច្រក ETC” នេះបានឡើយ បើទោះបីជាបានបញ្ចូលទឹកប្រាក់ទៅក្នុងផ្លាកលេខជាមុនក៏ដោយ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម សូមចូលទៅកាន់ សេវាបង់ប្រាក់ផ្លូវល្បឿនលឿន ភ្នំពេញ-ក្រុងព្រះសីហនុ ឬទូរស័ព្ទមកលេខ 086 999 911 ឬ 023 999 911 ។

Phnom Penh, 1 January 2025 – KB PRASAC Bank is pleased to launch a new, convenient payment method designed to enhance the travel experience on the Phnom Penh – Sihanoukville Expressway via KB PRASAC Mobile app. This innovative solution allows travelers to bypass both entrance and exit tolls by utilizing Automatic Number Plate Recognition (ANPR) and Electronic Toll Collection (ETC) lane systems easily and without queuing. This new payment method underscores KB PRASAC Bank’s commitment to enhancing customer convenience and streamlining financial transactions in Cambodia’s growing infrastructure and digital service landscapes.
Top up for Tolls Fee Payment with Ease: All users of KB PRASAC Mobile app can now top up for toll fee payment their own or relatives’ vehicle’s license plate balance directly through the app. This feature enables automatic deduction of toll fees according to the traveled distance and the type of vehicle at the exit point. Customers can top up up to USD 1,000 to their vehicle’s license plate balance, facilitating quicker and more efficient travel for every journey.
How to top up the balance via KB PRASAC Mobile app: First login to KB PRASAC Mobile app and follow few steps below:
- Tap Payments
- Tap Public Services and select PPSHV Expressway
- Select plate type and enter plate number
- Enter desired top-up amount
- Tap Pay and then tap Confirm
No KB PRASAC Mobile app yet? You can download KB PRASAC Mobile app for your smartphone and create a savings account by yourself and top up the vehicle’s license plate balance for Phnom Penh–Sihanoukville Expressway before your departure.
Understanding ANPR and ETC: ANPR is a priority gate for automatic payment via license plate number. Customers need to top up the amount in advance, without having to take a card at the entrance. The amount will be automatically deducted from the KB PRASAC savings account at the exit. ETC is another priority gate of the Phnom Penh-Sihanoukville Expressway toll booth and has an automatic opening and closing barrier for vehicles to enter and exit. To enter and exit this gate, drivers must install an OBU device on the windshield of their vehicles. If your vehicle is not equipped with an OBU device, it will not be able to enter or exit this “ETC gate” even if you have already topped up money to your license plate.