អគារមត្តេយ្យសិក្សានៅសាលាបឋមសិក្សាសំបូរ ស្ថិតក្នុងភូមិសំបូរ ឃុំសំបូរ ស្រុកប្រាសាទសំបូរ ខេត្តកំពង់ធំ ត្រូវបានប្រារព្ធពិធីបញ្ចុះបឋមសិលាសាងសង់នារសៀលថ្ងៃទី 3 ខែកក្កដា ឆ្នាំ 2025 ដោយមានការអញ្ជីញជាអធិបតីដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម យឹម លាត និង លោកជំទាវ សាយ សំអាត ទេសាភិបាលរង ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា។ អគារមត្តេយ្យនេះសាងសង់ឡើងក្រោមគំនិតផ្តួចផ្ដើមរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា ដោយទទួលបានការគាំទ្រថវិកាពីធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់។
លោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មានប្រសាសន៍ថា កន្លងមក ធនាគារ
ខេប៊ីប្រាសាក់ បានផ្តល់អគារបណ្ណាល័យនិងអគារសិក្សាចំនួន 48 ខ្នង ជូនសាលារៀននានាក្នុងខេត្តចំនួន 15 នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងបានបំពាក់សៀវភៅ និងសម្ភារៈសិក្សាស្របតាមស្តង់ដារក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ លោកបន្ថែមថា មានតែការជួយវិស័យអប់រំទេដែលអាចជួយកូនចៅរបស់បងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ៗគ្នាទទួលបានចំណេះដឹងដែលជាតម្រូវការចាំបាច់សម្រាប់ទុកប្រកបរបរ ឬ រកចំណូលនាថ្ងៃអនាគត។
ឯកឧត្តម យឹម លាត បានថ្លែងថា ដូចបងប្អូនបានជ្រាបស្រាប់ហើយថា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ មិនទើបតែសាងសង់អគារនៅសាលាបឋមសិក្សាសំបូរនេះទេ គឺបានផ្ដល់អគារបណ្ណាល័យនិងអគារសិក្សាចំនួន 48 ខ្នង រួចមកហើយនៅតាមសាលាផ្សេងៗ ដើម្បីជួយឱ្យសិស្សានុសិស្សរបស់យើងឱ្យមានចំណេះដឹង និងអនាគតល្អ។ អគារមត្តេយ្យនៅសាលាបឋមសិក្សាសំបូរនឹងសាងសង់និងបំពាក់សម្ភារៈរួចរាល់នាពេលប៉ុន្មានខែខាងមុខនេះ។ ដូចនេះ ក្មួយៗត្រូវតែប្រើប្រាស់ និងជួយថែរក្សាសមិទ្ធផលនេះឱ្យប្រើប្រាស់បានយូរអង្វែង ហើយត្រូវខិតខំរៀនសូត្រដើម្បីមានសមត្ថភាពប្រកួតប្រជែងជាមួយសិស្សសាលាដទៃទៀត។
នាឱកាសនោះ ក៏មានការដាំដើមឈើពីគណៈអធិបតី និងភ្ញៀវកិត្តិយសដើម្បីលើកកម្ពស់សោភណភាព បរិស្ថានបៃតងក្នុងសាលារៀនផងដែរ។
ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក គឺជាធនាគារពាណិជ្ជថ្មីមួយនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដែលមានអាជ្ញាបណ្ណពី ធនាគារជាតិ នៃកម្ពុជា។ គិតត្រឹម ខែធ្នូ ឆ្នាំ 2024 ខេប៊ីប្រាសាក់ មានទ្រព្យសកម្មសរុបចំនួន 5.64 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក សមតុល្យប្រាក់បញ្ញើសន្សំ 3.53 ប៊ីលានដុល្លារអាមេរិក អតិថិជនបញ្ញើសន្សំចំនួន 979 ពាន់នាក់ សម្ពៀតឥណទានសរុបចំនួន 5.18 ប៊ីលានដុល្លារអាមរិក អតិថិជនឥណទាន 576 ពាន់នាក់ ការិយាល័យសាខាចំនួន 188 និងបុគ្គលិកមានចំនួនច្រើនជាង 10,000 នាក់។

The groundbreaking ceremony for a kindergarten building at Sambor Primary School in Sambor village, Sambor commune, Prasat Sambor district, Kampong Thom province, was held in the afternoon of 3 July 2025, and was presided over by His Excellency Yim Leat and Her Excellency Say Sam Ath, Deputy Governors of the National Bank of Cambodia. This construction is initiated by the central bank and is funded by KB PRASAC Bank.
Mr. Oum Sam Oeun, President and Chief Executive Officer of KB PRASAC Bank, said that KB PRASAC Bank has thus far constructed 48 library and school buildings at various schools in 15 provinces in Cambodia, that are equipped with books and documents, and facilities, in line with the library standards set by the Ministry of Education, Youth and Sport. He added that it is important to support the education sector as only education can help our young children gain the knowledge needed to do business or get employed to make a living in the future.
H.E. Yim Leat stated that prior to groundbreaking to construct a school building at Sambor primary school, KB PRASAC Bank has already provided 48 library and school buildings to other schools to support education of young students. The kindergarten building at Sambor is expected to be completed with furnished facility in the next few months. Therefore, the students here should use and help preserve this achievement for long-term use, and have to study hard to competitive with other schools.
On that occasion, there was also a tree planting ceremony participated by the presiding officials and distinguished guests to enhance the beauty of the green environment at the school.
It is noteworthy that KB PRASAC Bank Plc., is a new commercial bank in Cambodia with the license from the National Bank of Cambodia. As of December 2024, the bank has total assets of USD 5.64 billion, deposit balance of USD 3.53 billion from 979 thousand depositors, total loan portfolio of USD 5.18 billion, serving 576 thousand borrowers, with 188 branch offices, and more than 10,000 staff.