ភ្នំពេញ៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានទទួលលិខិតសរសើរពី សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលបានថ្លែងកោតសរសើរខេប៊ីប្រាសាក់ថាជាសហគ្រាសបង់ពន្ធច្រើនជាងគេបំផុតទី 8 នៅកម្ពុជា ក្នុងឆ្នាំ 2025 ។
នៅក្នុងលិខិតនោះ សម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី បានចារថា «ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណ និងកោតសរសើរដោយស្មោះអស់ពីដួងចិត្តជូនចំពោះ លោក-លោកស្រី នាយកធនាគារ ដែលបានចូលរួមចំណែកក្នុងការបំពេញកាតព្វកិច្ចបង់ពន្ធដារផ្ទៃក្នុងជូនរដ្ឋ និងជាសហគ្រាសជាប់ចំណាត់ថ្នាក់លេខ 8 ក្នុងចំណោមសហគ្រាសដែលបានបង់ពន្ធច្រើនជាងគេ និងទទួលបានអនុលោមភាពសារពើពន្ធប្រភេទមាស ក្នុងឆ្នាំ 2025»។
លិខិតបានបន្តទៀតថា «ការបំពេញកាតព្វកិច្ចបង់ពន្ធរបស់សហគ្រាសលោក-លោកស្រី គឺជាការរួមចំណែកដែលមិនអាចខ្វះបានពីវិស័យឯកជនដែលជាដៃគូដ៏សំខាន់របស់រដ្ឋ និងជាកម្លាំងចលករសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍនិងរីកលូតលាស់នៃសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមជាតិកម្ពុជា»។
ជាកិច្ចឆ្លើយតប លោក រី វណ្ណា ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានមានប្រសាសន៍ថា «ការទទួលបានលិខិតសរសើរពីសម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រី គឺជាកិត្តិយសដ៏ធំធេងសម្រាប់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់។ ការទទួលស្គាល់នេះ ឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ធនាគារក្នុងអភិបាលកិច្ចពន្ធសាជីវកម្ម ប្រកបដោយតម្លាភាព និងការអនុលោមយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួនតាមកាតព្វកិច្ច និងបទប្បញ្ញត្តិពន្ធដាររបស់ កម្ពុជា។ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បន្តប្តេជ្ញារក្សាបទដ្ឋានខ្ពស់បំផុតនៃការអនុលោមពន្ធដារ និងរួមចំណែកដល់ការរីកចម្រើនរបស់ប្រទេសជាតិ»។
គួរកត់សម្គាល់ថា កាលពីខែកញ្ញាឆ្នាំមុន ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានទទួលវិញ្ញាបនបត្រអនុលោមភាពសារពើពន្ធប្រភេទ «មាស» ពីអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ កសម្រាប់រយៈពេល 2 ឆ្នាំ ចាប់ពីឆ្នាំ 2026 ដល់ឆ្នាំ 2027 ។ ការទទួលបានការទទួលស្គាល់ទាំងនេះ គូសបញ្ជាក់ពីឧត្តមភាពរបស់ធនាគារក្នុងការអនុលោមតាមបទប្បញ្ញត្តិពន្ធដារ ។

Phnom Penh: KB PRASAC Bank received a Letter of Appreciation from Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of Cambodia, commending the Bank for becoming the nation’s 8th largest taxpayer in 2025.
In the letter, Samdech Prime Minister stated, “I would like to express my sincere gratitude and appreciation to the bank’s CEO for contributing to fulfilling the internal tax obligations to the state and being ranked 8th among the largest tax payers and achieved gold tax compliance in 2025.” The letter continued, “The fulfillment of tax obligations is an indispensable contribution from the private sector, which is an important partner of the state and a driving force for the development and growth of the Cambodian economy and society.”
In response, Mr. Ry Vanna, President and Chief Executive Officer of KB PRASAC Bank, said: “Receiving such Letter of Appreciation from the Prime Minister is a great honor for KB PRASAC Bank. This acknowledgment reflects the Bank’s unwavering commitment to transparent corporate tax governance and its rigorous compliance with Cambodia’s tax obligations and regulations. KB PRASAC Bank will remain committed to maintaining the highest standards of tax compliance and contributing positively to the nation’s growth.”
It is noteworthy that KB PRASAC Bank was awarded, in September last year, the prestigious “GOLD” Certificate of Tax Compliance by the General Department of Taxation (GDT) for a two-year period from 2026 to 2027. Such recognition underscores its excellence in compliance with the tax regime.