ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការសេវាបង់ពន្ធគ្រប់ប្រភេទជូនអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ
ភ្នំពេញ 8 ឧសភា 2025 ៖ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ម.ក ដែលជាធនាគារពាណិជ្ជឈានមុខគេនៅកម្ពុជា បានប្រារព្ធធ្វើពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការសេវាបង់ពន្ធគ្រប់ប្រភេទជូនអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។ សេវានេះផ្ដល់ភាពងាយស្រួលដល់រូបវន្តបុគ្គល និងស្ថាប័ននានា ក្នុងការបង់ពន្ធគ្រប់ប្រភេទជូនដល់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារតាមរយៈបណ្តាញសាខា ដ៏ទូលំទូលាយ និងកម្មវិធី KB PRASAC Mobile របស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដោយមិនអស់កម្រៃសេវា។
ពិធីនេះបានប្រព្រឹត្តនៅការិយាល័យកណ្តាល ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ ឯកឧត្តម បណ្ឌិត កែន សម្បត្តិ អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ និងលោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ព្រមទាំងវត្តមាននៃការអញ្ជើញចូលរួមភ្ញៀវកិត្តិយសជាច្រើនរូបទៀតផងដែរ។
លោក អ៊ុំ សមអឿន ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បានមានប្រសាសន៍ថា “ធនាគារខេប៊ីប្រាសាក់យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណ និងពិតជាមានមោទនភាពយ៉ាងក្រៃលែងដែលអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានផ្តល់សិទ្ធិដើម្បីធ្វើការប្រមូលពន្ធ-អាករជូនអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។ បណ្ដាញការិយាល័យ និងសមត្ថភាពផ្នែកបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុអនុញ្ញាតឱ្យយើងខ្ញុំផ្ដល់សេវានេះជូនដល់អ្នកជាប់ពន្ធបានទូលំទូលាយ និងមានប្រសិទ្ធភាព”។
លោកបានបន្ថែមថា ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ទទួលបានការអនុញ្ញាតដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ក្នុងការបម្រើសេវាប្រតិបត្តិការពន្ធចំណូលពន្ធ-អាករនេះ ដោយសារតែក្នុងនាមជាពលរដ្ឋសហគ្រាសមួយ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ តែងតែប្រកាន់យ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួននូវការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងអនុលោមភាពសារពើពន្ធ និងតែងតែទទួលបានលិខិតសរសើរពីប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងឱកាសដែលធនាគារទទួលបាននាមជាសហគ្រាសបង់ពន្ធច្រើនជាងគេ និងទទួលបានវិញ្ញាបនបត្រអនុលោមភាពសារពើពន្ធ ប្រភេទមាស ពីអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ ក្នុងរយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំមកនេះ។
ថ្លែងក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្ដមបណ្ឌិត កែន សម្បត្តិ អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ដែលបានចូលរួមសហការជាមួយក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ រៀបចំឱ្យមានសេវាទទួលប្រាក់ពន្ធ-អាករគ្រប់ប្រភេទ ឆ្លើយតបទៅនឹងយុទ្ធសាស្ត្រកៀរគរចំណូល របស់កម្មវិធីកំណែទម្រង់ហិរញ្ញវត្ថុសាធារណៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា។
ឯកឧត្ដមទៀតថា ការប្រើប្រាស់សេវាកម្មធនាគារសម្រាប់ប្រតិបត្តិការចំណូលពន្ធ-អាករ គឺក្នុងគោលដៅបង្ខិតសេវាបង់ពន្ធឱ្យទៅជិតអ្នកជាប់ពន្ធ និងផ្ដល់ជាជម្រើសងាយស្រួលក្នុងការបង់ពន្ធ ព្រមទាំងធានាបាននូវតម្លាភាព គណនេយ្យភាព ប្រសិទ្ធភាព ក្នុងការគ្រប់គ្រង និងប្រមូលពន្ធ។
ខេប៊ីប្រាសាក់ គឺជាធនាគារទី 13 ដែលកំពុងធ្វើប្រតិបត្តិការផ្ដល់សេវាទទួលប្រាក់ពន្ធ-អាករជូនអគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដារ។ ខេប៊ីប្រាសាក់ ត្រូវបានអនុញ្ញាតឱ្យបម្រើសេវានេះ ព្រោះបានធនាគារបានឆ្លងកាត់​ការពិនិត្យ​យ៉ាងម៉ត់ចត់ទៅលើសមត្ថភាព និងគុណវុឌ្ឍិ​ ទាំងលើទ្រព្យសកម្ម ធនធានមនុស្ស យន្តការគ្រប់គ្រង ប្រព័ន្ធបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងទាំងភាពរឹងមាំ​និងជឿទុក​ចិត្ត​បាន​នៃ​ធនាគារ អនុលោមភាពសារពើពន្ធ និងលក្ខខណ្ឌផ្សេងៗទៀតជាច្រើន។
ការដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការនូវការប្រើប្រាស់សេវាកម្មរបស់ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ សម្រាប់ប្រតិបត្តិការចំណូលពន្ធ-អាករ នឹងបង្ខិតសេវាបង់ពន្ធ-អាករទៅកៀកនឹងអ្នកជាប់ពន្ធ និងជួយកាត់បន្ថយការលំបាកនានា ដោយផ្ដល់មកវិញ​នូវ​ការជឿទុកចិត្តពីសំណាក់​អ្នកជាប់ពន្ធ ជាពិសេសផ្ដល់ភាព​ងាយស្រួល ចំណេញពេលវេលា និងកាត់បន្ថយ​ភាពស្មុគស្មាញ​កន្លងមក។ ការចូលរួមប្រើប្រាស់សេវាកម្ម​របស់ធនាគារ ​ខេប៊ីប្រាសាក់ សម្រាប់​ប្រតិបត្តិការចំណូលពន្ធ-អាករនេះដោយអ្នកជាប់ពន្ធ នឹងជាកត្តាលីករដ៏សំខាន់ ក្នុងការពង្រឹង​នូវវប្បធម៌បង់ពន្ធ ការធានាបាននូវតម្លាភាព និងគណនេយ្យភាពនៃការបង់ពន្ធ និងការរួមចំណែក​ក្នុងការអភិវឌ្ឍ​ប្រទេសជាតិតាមរយៈការបង់ពន្ធជូនរដ្ឋ។
ជាទីបញ្ចប់ ឯកឧត្តមបានសម្ដែងការអបអរសាទរ​ចំពោះ ធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ ចំពោះជោគជ័យក្នុងការធ្វើធុរកិច្ចក្នុងវិស័យធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុ និងការដាក់ឱ្យដំណើរការជាផ្លូវការសេវាបង់ពន្ធនៅថ្ងៃនេះ និងជូនពរធនាគារ ខេប៊ីប្រាសាក់ បន្តទទួលបានជោគជ័យ និងចូលរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកម្ពុជា។

Phnom Penh, 8 May 2025: KB PRASAC Bank Plc., one of Cambodia’s leading commercial banks, officially launched Tax Payment Service. This service allows individuals and entities to conveniently pay various types of taxes to the General Department of Taxation (GDT) through KB PRASAC Bank’s extensive branch network and KB PRASAC Mobile app, without any additional fees.
The official launch event took place at KB PRASAC Head Office, presided over by H.E. Dr. Ken Sambath, Deputy Director General of General Department of Taxation (GDT) and Mr. OUM Sam Oeun, President and CEO of KB PRASAC Bank, along with many other dignitary guests.
Mr. OUM Sam Oeun, President and CEO of KB PRASAC Bank, said, “We are very proud that the General Department of Taxation of the Ministry of Economy and Finance has granted us the right to collect taxes and duties to the General Department of Taxation. Our wide branch network and financial technology capabilities allow us to provide this service to taxpayers widely and effectively.”
He added that KB PRASAC Bank has received the highest approval to provide this tax payment service because, as a corporate citizen, the Bank has always been steadfast in its commitment to tax compliance and has always received letters of commendation from the head of the government on the occasion of the bank being named the highest tax paying enterprise and receiving the Gold Tax Compliance Certificate from the General Department of Taxation over the past several years.
Speaking on the occasion, His Excellency Dr. Ken Sambath, Deputy Director-General of the General Department of Taxation, highly appreciated KB PRASAC Bank for collaborating with the Ministry of Economy and Finance, especially the General Department of Taxation, to provide all types of tax collection services in response to the revenue mobilization strategy of the Public Financial Management Reform Program of the Royal Government of Cambodia.
He said that the use of banking services for tax collection transactions aims to bring tax services closer to taxpayers and provide an easy option for paying taxes, as well as ensuring transparency, accountability, and efficiency in tax management and collection.
KB PRASAC is the 13th bank to provide tax collection services to the General Department of Taxation. KB PRASAC was authorized to provide this service because the bank has undergone rigorous reviews of its capabilities and qualifications, including assets, human resources, management mechanisms, information technology systems, and the strength and trust of the bank, tax compliance, and many other conditions.
The official launch of KB PRASAC Bank’s services for tax-filing transactions will bring tax-filing services closer to taxpayers and help reduce difficulties by restoring taxpayers’ trust, especially by providing convenience, saving time, and reducing past complications. The participation of taxpayers in using KB PRASAC Bank’s services for tax-filing transactions will be an important factor in strengthening tax culture, ensuring transparency and accountability of tax payments, and contributing to national development through tax payments to the state. In conclusion, His Excellency congratulated KB PRASAC Bank for its success in doing business in the banking and finance sector and the official launch of tax payment service today, and wished KB PRASAC Bank continued success so as to contribute to Cambodia’s socio-economic development.